niedziela, 9 grudnia 2012

Domowa naleśnikarnia

Ach...naleśniki, smak dzieciństwa. Kto ich nie lubi? Mogą być grube i sycące lub cienkie jak koronkowa serwetka. Na słodko lub słono, z dżemem, konfiturą, serem lub mięsem czy warzywami. Niby banalnie proste, a jednak zrobienie naprawdę smacznych to prawdziwa sztuka. Idealne na śniadanie lub  kolacje dla dzieci, lunch do pracy, obiad dla studenta lub słodką chwilę zapomnienia dla kochanej osoby. Potrzeba tylko kilku podstawowych składników, które zazwyczaj mamy w domu.




KILKA UWAG NA TEMAT NALEŚNIKÓW:

Naleśniki zawojowały cały świat. Powstają z różnych rodzajów mąki i nadziewane są wieloma farszami:

1. francuskie crepes Suzette, płonące \ z sosem pomarańczowym
2. włoskie crespelle
3. amerykańskie pancakes z syropem klonowym i masłem orzechowym
4. austriackie Palatschinken z nadzieniem z dżemu morelowego

Jest kilka rodzajów ciasta naleśnikowego:

1. klasyczne ciasto naleśnikowe - zasada jest prosta na 0,25 dag mąki potrzebujemy 1 szklankę  mleka i 1 szklankę wody oraz 2 jajka i szczypta soli.
2. ciasto biszkoptowe - powstaje z ciasta naleśnikowego wzbogaconego większą ilością jaj. W tym przypadku na 1 szklankę mąki daje się 4 jaja, a białka ubija się na pianę. Ciasta biszkoptowe należy smażyć szybko aby nie opadło, najlepiej jeśli to możliwe na dwóch patelniach jednocześnie.
3. ciasto naleśnikowe z ubitą pianą z białek - są puszyste i trzeba je szybko smażyć

Zamiast mleka możemy dodać piwa lub wody gazowanej (pół na pół z mlekiem) albo rosołu.

KILKA ZASAD DOT. PRZYGOTOWYWANIA NALEŚNIKÓW

1. Ciasto musi odpocząć! - ciasto odstawiamy na min. 1/2 h, żeby mąka napęczniała. Dzięki temu ciasto będzie aksamitnie gładkie. Jeśli będzie odpoczywało dłużej należy je wstawić do lodówki.

2. Jeśli chcemy, aby naleśniki były cienkie ciasto powinno być w miarę rzadkie.

3. najlepiej używać do smażenia naleśników patelni z płaskim dnem (są specjalne patelnie do naleśników, ale tradycyjna, płaska też będzie ok) - patelnię smarujemy skórką słoniny albo cienką warstwą masła lub oleju (ja używam do tego celu pędzla kuchennego z silikonu). Ważne by warstwa tłuszczu była cienka, a naleśniki nie pływały w tłuszczu.Ja smaruje patelnie przed smażeniem każdego naleśnika. Ale jeśli nie chcemy tego robić możemy do ciasta dodać 2 łyżki stopionego, ostudzonego masła lub oleju.

4. Przed smażeniem warto sprawdzić  czy ciasto nie zgęstniało. W razie potrzeby dolać płynu.

5. Smażenie - możemy usmażyć naleśniki tylko z jednej strony,jeśli warstwa ciasta była cienka; grusze trzeba smażyć dwustronnie. Jeśli chcemy w widowiskowy sposób przewracać naleśniki dobrze jest opanować sztukę podrzucania naleśników w powietrzu. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach to można to zrobić przy pomocy łopatki..

5. Usmażone naleśniki układamy w stosik na odwróconym do góry dnem głębokim talerzu - w ten sposób się nie skleją.

Jeśli chcemy zrobić naleśniki na słodko możemy dodać do ciasta cukru, cynamonu lub miodu, a nawet likieru.
Jeśli wolimy wersję pikantną proponuje dodać pieprzu, bazylii, papryki lub oregano.

Warto dodać do ciasta wody, bo naleśniki przygotowane z samego mleka mogą być łamliwe.

Kolorowe naleśniki:
- żółte - dodajcie kurkumy
- zielone - dodajcie szpinak
- różowe - dodajcie soku z buraków
- pomarańczowe - dodajcie koncentratu pomidorowego

RODZAJE FARSZÓW:

Na słodko: z serem, z owocami (z jagodami, z jabłkiem, z karmelizowaną gruszką, z dżemem brzoskwiniowym, z pomarańczowym sosem i wiele, wiele innych), z sosem czekoladowym i twarożkiem waniliowym, z bitą śmietaną, z orzechami.

Na słono/ Pikantne - z mięsem, z duszonymi warzywami, np. szpinakiem, z grzybami, z pastą z wędzonej ryby lub z tuńczykiem, z pastą jajeczną, z kaszą gryczaną lub z serem i ziemniakami.

SKŁADANIE NALEŚNIKÓW:

1. TRÓJKĄTY


2. RULON


3. CHUSTA


4. KORNET


5. SAKIEWKA


6. KROKIET



7. TORT - naleśniki układa się w stos i przekłada nadzieniem

Dziś przedstawiam dwie wersje naleśników::

Naleśniki klasyczne przepis 1

110 - 150 g mąki 
2 jajka
1 szklanka mleka
3/4 - 1 szklanki wody gazowanej
szczypta soli
1/2 łyżeczki cukru lub 1 łyżeczka gdy robimy naleśniki na słodko
kawałek słoniny, masło lub olej do smażenia

(ilość mąki i wody zależy od tego jak gęste ciasto chcemy uzyskać, najlepiej jest dodawać te dwa składniki stopniowo).

Wszystkie składniki mieszamy albo za pomocą miksera, albo trzepaczką. Gdy uzyskamy pożądaną konsystencję odstawiamy na blat kuchenny, przykrywamy ściereczką na 30 minut. Po tym czasie smarujemy patelnię tłuszczem i smażymy naleśniki na złoto.


Drugi przepis pochodzi z książki Michael Roux, "Jajka", jest to naprawdę przydatna lektura dla tych, którzy lubią wypieki, jest tam dużo sprawdzonych, tradycyjnych przepisów na podstawowe ciasta i potrawy, polecam!

Naleśniki przepis 2
(Michael Roux)

125 g mąki
15 g drobnego cukru
szczypta soli
2 jajka
325 ml mleka
100 ml śmietanki kremówki
kilka kropel esencji waniliowej
20 g topionego masła do smażenia

Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski. Dodajemy jajka, dobrze mieszamy wszystko trzepaczką i stopniowo dolewamy mleko i śmietanę. Odstawiamy na 30 minut na blat kuchenny przykryte ściereczką. Następnie dodajemy esencję waniliową, mieszamy i przystępujemy do smażenia. Smarujemy patelnię odrobiną masła i nalewamy np.chochlą do zupy jedną porcje ciasta. Musimy wyczuć jaką ilość ciasta potrzebujemy do przygotowania jednego naleśnika, aby był wystarczająco cienki.

Naleśniki z tego przepisu należą raczej do tych grubszych i bardziej sycących,  a to zapewne za sprawą śmietanki, którą dodaliśmy. Idealne do słodkiego nadzienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty