środa, 7 sierpnia 2013

GRECKA FETA

Lato, lato, lato wszędzie... :) w związku z tym uznałam, że relacja z kolacji poświęconej kuchni greckiej będzie  jak najbardziej na czasie.

Hmm...kuchnia grecka! Absolutny klasyk wśród kuchni śródziemnomorskiej  Własnie w Grecji rozpoczęła się moja przygoda z gotowaniem, stąd darzę greckie specjały szczególnym sentymentem. Przez pewien czas mussaka była moim daniem popisowym :) przygotowywałam ją niemal co drugi dzień!

Zakładam, że każdy kojarzy sałatkę grecką i tzatziki i oczywiście jogurt grecki. Lecz oprócz tych pyszności kuchnia grecka to cały szereg ciekawych i różnorodnych dań i składników. Jesienią będzie można spróbować przyrządzić dolmades, czyli paszteciki w liściach winogron. Niezwykle interesującym składnikiem jest ciasto filo. Cienkie jak pergamin, niemal przezroczyste, można wykorzystywać je zarówno do słodkich jak i słonych wypieków.  

Spragnione słońca i wakacyjnego klimatu postanowiłyśmy poszukać go w kuchni, podjęłyśmy wyzwanie i zabrałyśmy się za przygotowanie tradycyjnego greckiego menu.


MENU

pierożki z ciasta filo
mussaka
sałatka grecka
tzatziki
uzo :)

PIEROŻKI Z CIASTA FILO ze szpinakiem i fetą (Spinakopita)

Muszę powiedzieć, że jestem naprawdę pod wrażeniem zdolności manualnych Dziewczyn. Jak ten świstak z reklamy zawijały i zawijały :)  Greckie pierożki z ciasta filo ze szpinakiem i fetą pochłonęły je bez reszty. Diewczyny tak się rozpędziły, że zrobiły podwójną porcje pierożków i trzeba było szybko wymyślić alternatywną wersję farszu...suszone pomidory i feta :) Owe delikatne pierożki zyskały sławę na naszej indyjskiej kolacji i są już naszym daniem sztandarowym :)

Składniki

1 opakowanie ciasta filo 

300 g greckiej fety

1 kg szpinaku mrożonego lub świeżego

2 łyżki posiekanej dymki lub cebuli
3 łyżki tartego parmezanu
kostka masła
pieprz świeżo mielony, gałka muszkatołowa (około 1 łyżeczki)
2 łyżki ziaren sezamu

Przygotowanie:
Na patelni rozpuszczamy tłuszcz, wrzucamy szpinak (jeśli używamy mrożonego koniecznie musi być odpowiednio wcześniej rozmrożony i odciśnięty z wody, gdy zdecydujemy się na szpinak świeży musimy go dokładnie opłukać z piasku, poodcinać grube łodyżki i pokroić na mniejsze kawałki). Szpinak chwilę podsmażamy (1-1,5 min.), ważne by na patelni nie zebrało się za dużo wody, bo wówczas będziemy mieli zupę zamiast farszu. Nadmiar wody możemy odlać. Do szpinaku dodajemy fetę pokrojoną w kostkę. Wszystko razem dosłownie chwilę mieszamy do czasu połączenia się składników. Nie musimy już solić, bo sama feta jest dość słona, dodajemy więc tylko pieprz i gałkę muszkatołową. farsz zestawiamy z ognia do ostygnięcia.5-6 cm

Trudno mi będzie pisać o technice zawijania pierożków, gdyż wstyd się przyznać, ale nie miałam z nimi nic wspólnego :) Dziewczyny same sprawnie przejęły ich produkcje. Mimo wszystko spróbuje pokrótce opisać jak powinno to wyglądać:
1. ciasto filo musi być dobrze rozmrożone (ja wyjęłam je chyba z 6 godzin wcześniej);
2. ciasto filo jest delikatne i szybko wysycha, więc kroimy arkusze na paski o szerokości około 6 cm i długości krótszego boku. Paski składamy razem i szczelnie zakrywamy by nie obeschły w czasie zawijania.  Wyjmujemy je z opakowania na bieżąco, po kilka sztuk.
3. Pojedynczy pasek smarujemy ciepłym masłem (można je roztopić w rondelku), możemy, przykleić do niego drugi pasek ciasta i również smarować masłem. Na dole paska układamy kulkę nadzienia i zwijamy pierożki w kształt trójkąta. Powinno powstać ok. 40 pierożków. Możemy posypać pierożki ziarnami sezamu. Na blasze do pieczenia układamy pojedynczą warstwę pierożków i smarujemy je z wierzchu masłem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C ok. 25 minut, aż będą złote i chrupiące.










MUSSAKA

Mussaka to zapiekanka warzywna z mięsnym farszem. Tradycyjnie przygotowuje się ją z mielonej jagnięciny, ale z wieprzowiną też jest pyszna. Polana kremowym, zapieczonym beszamelem to po prostu niebo w gębie. Warto też dodać, że nie jest trudna do przygotowania, a już niewielka jej ilość jest w stanie zaspokoić nawet największych głodomorów.




Składniki:
3 spore bakłażany, pokrojone w plastry
3 spore ziemniaki, pokrojone w cienkie plastry
4 łyżki oliwy + 4 dodatkowo
2 cebule, posiekane
500 g mielonej wieprzowiny
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
garść posiekanej natki pietruszki
1 puszka krojonych pomidorów

Sos Beszamelowy:
1 litr mleka (4 szklanki)
60 g masła (4 łyżki)
6 łyżek mąki
2 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
600 g startego twardego sera (opcjonalnie)


Przygotowanie:

1. Bakłażany myjemy i kroimy w plastry o grubości około 0,5 cm, może trochę grubsze. Bardzo ważnym krokiem jest obfite posolenie bakłażanów, gdyż sól wyciągnie z nich goryczkę. Odstawiamy je więc na przynajmniej 20 minut.
2. W tym czasie przygotowujemy farsz: na patelni rozgrzewamy tłuszcz i wrzucamy cebulę pokrojoną w kostkę, smażymy, aż się zeszkli. Dodajemy mięso, obsmażamy i doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pomidory i dusimy na małym ogniu dopóki sos nie odparuje. Ja lubię dodac do farszu około 1 łyżeczki gałki muszkatołowej oraz suszone zioła. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na bok.
3. Bakłażany odsączamy i przemywamy zimna woda, by pozbyć się nadmiaru soli, osuszamy papierowym ręcznikiem, żeby podczas smażenia nie pryskał tłuszcz. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy na nim bakłażany i obgotowane ziemniaki pokrojone w plastry.

W wersji light często pomijam ziemniaki i zastępuje je plasterkami cukinii. Ponadto do ich obsmażenia używam patelni grillowej co pozwala ograniczyć ilość tłuszczu. Smażę je wówczas do momentu, aż zmiękną i zyskają charakterystyczne prążki.

W żaroodpornym naczyniu układamy na spodzie warstwę ziemniaków, a w wersji light bakłażanów i cukinii. Następnie przykrywamy je warstwą mięsnego farszu, znowu warstwa bakłażanów i znowu mięsa i bakłażanów.

Ostatni etap to przygotowanie sosu beszamelowego: 

1. Do rondelka wkładamy masło i powoli rozpuszczamy je na małym ogniu.

2. Rozsypujemy mąkę na płynne masło i mieszamy, aż składniki się połączą. Pamiętajcie by nie przyrumieniać mąki. Od razu, gdy utworzy się jednolita masa, wlewamy część mleka. Cały czas podgrzewając na małym ogniu i mieszając energicznie trzepaczką. 

3. Powoli, porcjami, dolewamy mleko i mieszamy. Pod wpływem temperatury sos będzie gęstniał i nabierał aksamitnej konsystencji, znikną wszystkie ewentualne grudki. Gdy sos uzyska konsystencję gęstej śmietany doprawiamy go solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Możemy też dodać starty ser. Doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i od razu polewamy nim naszą mussakę.

Wstawiamy mussakę do rozgrzanego do 200°C piekarnika i pieczemy przez 90 minut.


SAŁATKA GRECKA

Sałatka grecka jest chyba jedną z najlepiej znanych, nie wiem czy na świecie, ale w Polsce z pewnością. Ma wiele zalet: jest zdrowa, chrupiąca, orzeźwiająca, świetnie smakuje i komponuje się z wieloma daniami. Wydawać by się mogło, że jest jeden sposób na jej przyrządzenie, ale już nawet podczas naszych zmagań okazało się, że każdy ma swoje metody. Piszę o tym dlatego, że ja reprezentuje grupę osób, które zakładają, że skórka warzyw i owoców jest jak najbardziej w porządku, znajduje się pod nią dużo witamin i nie ma sensu poświęcać czasu na jej obieranie. Jestem też zdania, że dość grubo pokrojone i nieobrane kawałki ogórka czy pomidorów lepiej wyglądają i fajnie chrupią. Okazało się jednak, że większość Dziewczyn znajduje się po drugiej stronie :) Rach, ciach i ogórki były obrane, pomidory sparzone, a wszystko elegancko pokrojone.

Uważam, że każdy powinien podchodzić do gotowania na luzie i niekoniecznie sztywno trzymać się przepisów i raczej zdawać się na swoje upodobania tak, aby przyrządzanie potraw i jedzenie było prawdziwą przyjemnością. Dlatego podane ilości warzyw są tylko orientacyjne, a sposób ich podania pozostawiam waszej inwencji twórczej.



Składniki:

1 główka sałaty lodowej
2 średnie ogórki
2-3 średnie pomidory
1 średnia czerwona cebula
1/2 szklanki czarnych oliwek
200 g sera feta
4 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżeczki suszonego oregano
sok z 1/2 cytryny
sól i pieprz

Sałatę, ogórki i pomidory kroimy na kawałki, cebulę w półplasterki i rozdzielamy poszczególne piórka. Dodajemy oliwki i ser feta pokruszony lub pokrojony w kostkę. Mieszamy osobno oliwę z oregano, sokiem z cytryny i doprawiamy solą i pieprzem. Polewamy sosem tuż przed podaniem.


Tzatziki

Tzatziki to słynny grecki sos idealnie komponujący się z daniami mięsnymi.


Składniki:

1 duży ogórek
1 kg jogurtu greckiego
mięta
½ łyżeczki białego pieprzu
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka wyciśniętego czosnku
1 łyżeczka oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka octu winnego

Przygotowanie:

Obieramy ogórka i trzemy go na tarce lub miksujemy, odciskamy sok, rozcieramy czosnek, szatkujemy miętę i mieszamy wszystko z jogurtem. Na koniec dodajemy sól i trochę soku z cytryny.



Życzę Wam smacznego 

Magduśka




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty