SELER
sezon: od września do kwietnia
Seler to niedoceniany bohater wśród zimowych warzyw, uważany za pospolity i ale jest to wielce niesprawiedliwe. Seler był znany i niezwykle ceniony przez starożytnych Greków i Rzymian. Miał znaczenie lecznicze i rytualne. Nawet Homer w "Odysei" wspominał o selerze. Tak więc coś musi być na rzeczy :)
Współczesnego selera zawdzięczamy Włochom, którzy w XVII w. wyhodowali selera bez specyficznej goryczy, która charakteryzowała selery rosnące dziko. Do Polski selera sprowadziła z Włoch królowa Bona, której zawdzięczamy „włoszczyznę”
Ci, którzy chcą zadbać o linię powinni szczególnie się z nim zaprzyjaźnić, gdyż seler jest warzywem niskokalorycznym. Poza tym jest bogatym źródłem witamin i minerałów i co ważne w dzisiejszych czasach jest tani :)
Bulwa selera ma intensywny, charakterystyczny, wytrawny posmak. Ma charakterystyczny ziemisty aromat i lekko orzechowy posmak.
Jako składnik włoszczyzny pojawia się w różnych wywarach, z których przygotowuje się zupy i sosy. Przyrządza się z niego surówki, które charakteryzują się wykwintnym aromatem i smakiem oraz sałatki z selera konserwowego w łagodnej zalewie.
ZAKUPY
Zbiór selera przeprowadza się w październiku i listopadzie. W Polsce seler dostępny jest przez cały rok, ale najsmaczniejszy jest właśnie jesienią! Wybierając bulwy selera zwróćcie uwagę by były możliwie gładkie, nie sparciałe, bez odbarwień, śladów nadgnicia i w miarę jednolitym kolorze. Najlepsze są bulwy małe i średniej wielkości.
PRZECHOWYWANIE
Korzeń selera można przechowywać w suchych i zaciemnionych miejscach, jednak w temperaturze nie wyższej niż 1°C, ponieważ już przy 4°C korzenie zaczynają gnić.
Liście można zasuszyć, zamrozić lub posiekane i przesypane solą przechowywać w lodówce.
PRZYGOTOWANIE
Przed dalszą obróbką, selera należy obrać i usunąć pozostałości korzeni bocznych, najlepiej przy pomocy noża, ewentualnie na koniec można sobie pomóc obieraczką do warzyw.
Następnie możemy pokroić selera w kostkę, słupki lub talarki.
Świeżego można zetrzeć na tarce i podawać z sosami.
Selera można gotować w wodzie lub na parze.
Seler po przekrojeniu/obraniu szybko ulega przebarwieniom, dlatego dobrze jest zanurzyć go w misce z wodą z dodatkiem soku z cytryny lub odrobiną octu winnego.
PRZYRZĄDZANIE
1. gotowanie - 20 minut,
2. pieczenie - 40 minut
3. marynowanie
4. na surowo - w surówkach i sałatkach
4. na surowo - w surówkach i sałatkach
SELER najlepiej pasuje do:
JABŁKA
ANANAS
INNE WARZYWA: ZIEMNIAKI, PIETRUSZKA, MARCHEWKA, POR
RODZYNKI
SUSZONE ŻURAWINY
ORZECHY WŁOSKIE
SOSY MAJONEZOWE
MUSZTARDA
JAJKA
CYNAMON
GAŁKA MUSZKATOŁOWA
TYMIANEK
CZOSNEK
TYMIANEK
CZOSNEK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz