środa, 19 września 2012

Gruszka...owoc miłości


Dojrzałe gruszki kuszą swoimi ponętnymi kształtami, pociągają zapachem i zwracają uwagę swoją rumianą skórką, a jak smakują! Te kuszące owoce znane są w Europie od czasów prehistorycznych. Gruszka do Europy przybyła ze starożytnej Persji. Na początku uprawiano ją tylko na terenie antycznej Grecji, skąd trafiła do Rzymu. O gruszkach pisał sam Homer w „Odysei”, a Juliusz Cezar uprawiał je w swoim ogrodzie. Mimo że grusza była znana od tak dawna, w Zachodniej Europie wyhodowano ją dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Nowe gatunki gruszek spowodowały jej znaczną popularyzację w całej Europie. 







Odmiany gruszek

Klapsa (Faworytka), jest to gruszka o zielono-czerwonej skórce i bardzo soczystym, słodkim miąższu. Najlepiej smakuje na surowo, ze względu na dużą zawartość soku. Można ją również wykorzystać do różnego rodzaju deserów, np. ciast i kompotów.

Konferencja – późna odmiana gruszek, zbiera się je na przełomie września i października. Konferencja ma zielono-żółtą, matową skórkę, słodki, soczysty i ziarnisty miąższ. Doskonale nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do wszelkiego rodzaju deserów. Sprawdzi się również w przygotowaniu przetworów, np. kompotów.

Lukasówka – odmiana późnej gruszki, zbieranej pod koniec września. Lukasówka ma duże zielone owoce, niekiedy z żółtym lub czerwonym rumieńcem. Jest słodka, posiada lekko winnym smak. Doskonała do deserów i na przetwory.

Komisówka – odmiana gruszek zbierana od drugiej połowy września, o matowej, zielono-żółtej skórce. Mniej soczysta od klapsy, należy do najsmaczniejszych gruszek deserowych. Doskonale nadaje się również na dżem i pikle.

Paryżanka – bardzo późna odmiana gruszek, zbiera się ją pod koniec października. Charakteryzuje się zieloną skórką i twardym, słodko-kwaśnym miąższem. Idealnie nadaje się do marynowania w occie.

Bonkreta Williamsa – letnia odmiana o żółtej skórce z czerwonym nalotem. Charakteryzuje się bardzo aromatycznym zapachem, doskonale nadaje się do bezpośredniego spożycia i do suszenia.





Zakupy:

Sezon na gruszki trwa od końca sierpnia do listopada. Są one bardzo delikatne. Należy wybierać owoce twarde, nieposiniaczone. Gruszki dojrzewają nawet po zerwaniu z drzewa, dlatego możemy kupić owoce nawet lekko niedojrzałe i poczekać, aż dojrzeją w domu.
Przechowywanie:

Jeśli gruszki są jeszcze lekko niedojrzałe należy trzymać je w chłodnym miejscu dopóki nie będą gotowe do spożycia. Dojrzałe gruszki należy przechowywać w lodówce 3-4 dni.

Przygotowanie:


Owoce myjemy, możemy też obrać je na szereg sposobów:
1. jeśli chcemy zachować owoce w całości obieramy je wzdłuż,
2. jeśli chcemy pokroić na kawałki, kroimy w ćwiartki i wycinamy gniazda nasienne i obieramy,
3. jeśli chcemy wypełnić gruszkę nadzieniem, pozostawiamy skórkę, kroimy gruszkę na połówki i wydrążamy gniazda nasienne łyżeczką.

Jeśli pokrojonych lub obranych gruszek nie będziemy od razu jeść pamiętajcie by skropić miąższ owoców sokiem z cytryny (zapobiegnie to brązowieniu owoców).

Sposób podania:

1. na surowo - same lub skropione miodem albo w sałatce
2. gotowane w całości - najlepiej wybrać owoce lekko niedojrzałe, gdyż lepiej zachowują kształt (15-25 minut)

3. pieczone w ćwiartkach (20-25 minut)
4. grillowane lub smażone w cząstkach (4-5 minut) - najlepsze smażone w cukrze
5.suszone - idealne do wigilijnego kompotu z suszu owocowego.




GRUSZKI najlepiej komponują się z:

CZERWONE WINO

CZEKOLADA

WANILIA

MIÓD

ORZECHY: włoskie, pekan, piniowe, laskowe, pistacjowe

SERY PLEŚNIOWE (m.in. Roquefort, Gorgonzola, Stilton)

PARMEZAN

SZYNKA PARMEŃSKA, BOCZEK WĘDZONY

KACZKA, POLĘDWICA WIEPRZOWA

OWOCE: BRZOSKWINIE, FIGI, JABŁKA, JEŻYNY, AWOKADO, CYTRYNY, POMARAŃCZE

PRZYPRAWY KORZENNE: IMBIR, KARDAMON, CYNAMON

ZIOŁA: ROZMARYN, SZAŁWIA, TYMIANEK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty