niedziela, 18 listopada 2012

Zdrowe ząbki!

Niech Was nie zmyli tytuł. Nie będę się rozpisywać na temat uzębienia :) Nadszedł najtrudniejszy moment w roku. Mamy listopad, jest zimno i wokół coraz więcej przeziębionych lub chorych osobników. I właśnie dlatego pomyślałam o czosnku .Biedny poczciwy czosnek nie ma dobrej sławy szczególnie z powodu swojego zapachu i ostrego smaku. Jedni go za to nienawidzą, a inni kochają. Czosnek jest jednak niezastąpiony podczas przeziębienia (tani i skuteczny), a jednocześnie jest obowiązkowym składnikiem w kuchni. Ja bym nawet powiedziała, że bez czosnku nie ma gotowania.Odgrywa kluczową rolę w kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Są dania, które bez czosnku nie będą istnieć.


Czosnek używany jest od około 5000 lat. Już w starożytności znano jego lecznicze właściwości. Podobno podawano go niewolnikom pracującym przy budowie egipskich piramid faraonów. Dzienna dawka czosnku miała im dodawać sił i chronić przed chorobami. Jego właściwości bakteriobójcze i antywirusowe doceniano podczas epidemii np. cholery i gruźlicy oraz podczas pierwszej wojny światowej, gdzie stosowano go jako środek antyseptyczny do oczyszczania ran.

Uważano tez, że czosnek chronił przed siłami nieczystymi, przed klątwami. Był stosowany jako antidotum na wampiry. Wystarczyło powiesić warkocz czosnku w kuchni i nosić czosnek przy sobie by uchronić się przed złymi mocami.

Dziś już mało kto wierzy w wampiry i złe moce, ale na co dzień czosnek jest bardzo przydatny. Jak już wspominałam mamy okres przeziębień, a czosnek jest wspaniałym lekarstwem. Proponuje w razie potrzeby tradycyjny, babciny sposób, a mianowicie mleko z miodem i czosnkiem. Wystarczy podgrzać mleko (ma być ciepłe, nie gorące), dodać ząbek czosnku pokrojoną w plasterki lub rozdrobniony oraz łyżeczkę miodu.

Musimy również stawiać czoła wielu innym złowrogim stworzeniom. Mam tu na myśli wszelkie kłójące owady - komary, osy czy pszczoły. I tu czosnek też przychodzi nam z pomocą. Nie jest może najlepszym rozwiązaniem na co dzień, ale jeśli wybieramy się na piknik, pod namiot lub zamierzamy zrobić grilla proponuje zachęcić wszystkich uczestników do posmarowania się pastą czosnkową (wszystkich, bo wówczas nikt nie będzie zwracał uwagi na zapach czosnku). Pastę wykonuje się z mielonego czosnku i wody. Smaruje się nią nadgarstki, miejsca pod kolanami, kostki, za uszami (uwaga na oczy!). W ten mało romantyczny sposób z pewnością odstraszymy wszystkich nieproszonych gości.

Ale jeśli już nas coś użądliło proponuje przyłożyć w to miejsce plasterki czosnku i przytrzymać około 30 minut.

Jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego posmaku i zapachu czosnku należy pogryzaż listki natki pietruszki lub ssać ziarna kawy lub goździki.

Ale wracając do kulinarnych zastosowań...w główce czosnku, składającej się z pojedynczych ząbków zamkniętych w cienkich białych łupinkach kryje się całe bogactwo witamin i mikroelementów i wiele, wiele smaku... 




DOSTĘPNOŚĆ:

Suszony czosnek dostępny jest przez cały rok, ale zdecydowanie polecam świeży czosnek, dostępny jest od lipca do październik. Świeży czosnek jest bardzo delikatny i "mokry". Łupiny są jeszcze świeże, nie wysuszone, więc nieco trudniej odchodzą od ząbków.


WYBÓR:

Dla najlepszego smaku i maksymalnych korzyści dla zdrowia najlepiej kupić świeży czosnek. Nie kupujcie czosnku, który jest miękki i zaczyna kiełkować. Czosnek w formie płatków, proszku lub pasty jest wygodny, ale nie jest tak dobry, jak świeży.

JAK ODRÓŻNIĆ CHIŃSKI CZOSNEK OD POLSKIEGO

Ta uwaga wydaje mi się istotna. Na naszym rynku pojawiło się mnóstwo importowanego czosnku z Chin. Niby to to samo, a jednak nie do końca. Z zewnątrz chiński czosnek jest wspaniały, dorodny, możemy go poznać po tym, że jest duży i niemal śnieżnobiały. W smaku jest znacznie łagodniejszy i bardziej słodki  Do tego łatwo się obiera, jest jednak bardziej suchy przez co nie kiełkuje, ale za to... pleśnieje. Nie ma dowodów, ale istnieją podejrzenia, że jest genetycznie modyfikowany. Ale co najistotniejsze zawiera znacznie mniej drogocennych z naszego punktu widzenia witamin i składników bakteriobójczych, za które tak bardzo go cenimy. Nie wiem czy przyjęłam odpowiednią zasadę, ale zauważyłam, że czosnek chiński jest tańszy i najczęściej pakowany np. po 3 sztuki. Na wszelki wypadek wolę wydać nieco więcej i kupić czosnek na bazarku odcięty z całego warkocza. Czasami spotyka się Panie stojące na ulicy i sprzedające czosnek jak sądzę z własnego ogródka. Może to tylko kwestia sugestii, ale ten z bazarku bardziej mi smakuje :)


PRZYGOTOWANIE:

Rzadko potrzebujemy całej główki czosnku, dlatego nie obierajmy jej całej z łupin. Oderwijmy tylko tyle ząbków, ile jest nam potrzebne. Żeby łatwiej i szybciej było nam obrać ząbki czosnku można przy pomocy noża, jego płaską częścią zgnieść delikatnie każdy ząbek (ale nie na miazgę, tylko tak żeby łupina się pokruszyła i sama odchodziła od ząbków).

Jeśli potrzebujemy czosnku w postaci rozdrobnionej najlepiej jest użyć specjalnej praski do czosnku (nawet nie jest konieczne zdejmowanie łupin), ale jeśli takiej nie mamy rozgniećmy czosnek płaską częścią noża i siekamy jak najdrobniej. Jeśli trafią się nam zielone pędy należy je usunąć, gdyż mają gorzki smak.



PRZECHOWYWANIE:

Najlepiej jest przechowywać świeży czosnek w temperaturze pokojowej, w otwartym opakowaniu, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu z dala od ciepła i światła słonecznego. Przechowywanie go w ten sposób pomoże zapobiec kiełkowaniu. W zależności od jego wieku i różnorodności, cała bulwa czosnku zachowa świeżość od 2 tygodni do 2 miesięcy.




GOTOWANIE:

1. na surowo - np. w postaci masła czosnkowego, na kanapki, w sosach (np. aioli)

2. pieczony - można przekroić całą główkę czosnku na pół i dodawać do pieczenia (pieczony czosnek jest słodszy i delikatniejszy) - 25 minut całe główki, można tez dodać pojedyncze ząbki (bez obierania z łupin) - 20 minut;

3. smażony - zaledwie kilka minut (trzeba uważać, bo szybko może się spalić) - czosnek smażony stanowi idealną bazę do sosów i jest nieodzownym składnikiem dań z mięsa mielonego (bologese, lasagne)

CZOSNEK najlepiej pasuje do:

GRZANEK (grzanki czosnkowe)

KREWETEK

PIECZONEGO KURCZAKA
JAGNIĘCINY

MIELONA WIEPRZOWINA i WOŁOWINA

SOS POMIDOROWY DO PIZZY

BAZYLII (pesto bazyliowe)

ZIEMNIAKÓW (np. puree)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty