Chciałam Was dzisiaj zachęcić do jedzenia cykorii. Ja długo podchodziłam do niej jak do jeża. Moja mama zawsze bardzo ją lubiła, ja jej unikałam. Dopiero mój Mąż zaczął kupować cykorie i dodawać ją zamiast sałaty do kanapek. Trochę czasu minęło zanim ją zaakceptowałam, a teraz to po prostu mi smakuje. Piszę o niej bo ma w swoje niezwykłą dawkę witamin, bardzo małą ilość kalorii i to co ja bardzo doceniam - bardzo długo zachowuje świeżość. Jest wspaniałym dopełnieniem zimowej diety.
Cykoria, zwana także endywią jest ciekawym warzywem. Ma delikatnie gorzkawy smak. Czy wiedzieliście, że hoduje się ją w zupełnej ciemności? Odkryta została przypadkiem w 1830 roku przez belgijskiego ogrodnika, który zauważył, że hodowana dotąd jako zioło i roślina pastewna cykoria, pozostawiona na zimę w piwnicy wypuszcza ze swych korzeni kwiaty o smacznych, delikatnych listkach. Dopiero w drugiej połowie XX wieku na dobre zagościła na europejskich stołach i zyskała popularność. To dzięki uprawie w zupełnej ciemności osiąga swój śliczny biało-żółtawy kolor i wydłużoną, smukłą, zwartą główkę.
CYKORIA
sezon: od listopada do marca
ZAKUPY:
Kupując cykorię należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej kolor. Najlepiej kupować te o białych lub kremowych główkach o ściśle zwiniętych, jędrnych liściach. Warto też wybierać te
o mniejszych główkach, gdyż czym są mniejsze, tym mają bardziej wyrazisty i intensywny smak.
PRZECHOWYWANIE:
Cykoria nie lubi światła! Świeże i zdrowe główki owinięte w folię można przechowywać na dnie lodówki przez kilka dni (do tygodnia). Cykoria traci wartości odżywcze jeśli zwiędnie albo zzielenieje. Staje się wówczas bardziej gorzka.
SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:
Przed pokrojeniem, cykorię należy dokładnie umyć i osuszyć, by nie straciła swojej goryczy, której źródło znajduje się w głąbie warzywa. Jej gorycz wyczuwalna jest bardziej w stanie surowym niż po ugotowaniu. Przed przyrządzeniem główkę cykorii należy oczyścić z liści nadpsutych i dokładnie wypłukać, bo często między liśćmi znajduje się piasek. Cykorię przyrządza się łatwo i na wiele sposobów:
1. na surowo - jako dodatek do kanapek, w sałatkach i surówkach.
2. gotowana - 15-20 minut w osolonej wodzie
3. duszona
4. zapiekana/ smażona - niestety traci wówczas kolor, dobrze się sprawdza w potrawach stir-fry (smażonych szybko na dużym ogniu).
Używa się jej również do produkcji kawy bezkofeinowej.
MAJONEZEM
OCTEM BALSAMICZNYM
JABŁKAMI
SOKIEM Z CYTRYNY
BOCZKIEM
TYMIANKIEM
PAPRYKĄ
RODZYNKI
SER ŻÓŁTY
Najprostsze danie z cykorii to po prostu pocięta w krążki cykoria skropiona oliwą i sokiem z cytryny z odrobiną pieprzu i soli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz