poniedziałek, 26 sierpnia 2013

To już rok !!!

Moi Kochani !!! uroczyście oświadczam, że wczoraj minął dokładnie rok od pierwszego spotkania Babskiej Kolacji. Był to dla mnie wspaniały czas, wiele się wydarzyło, ale przede wszystkim jestem dumna, że przez większą część tego czasu, regularnie, niemal co miesiąc udało mi się organizować kulinarne spotkania.

Zaczynałyśmy zkromnie, we trzy, ale ku mojemu zdumieniu i niezwykłemu zadowoleniu nasze spotkania zyskały wielu nowych gości. Grono Kuchareczek znacznie się powiększyło, a spotkania dzięki obecności Panów nabrały charakteru świetnej imprezy.

Miło było po kilku godzinach przygotowań zasiąćś do wielkiego wspólnego stołu, który w ekstremalnych przypadkach niemal nie miescił się w pokoju. Sprawdziliśmy już niejedną światową kuchnię i pewnie jeszcze nie raz będziemy sięgać do naszych ulubionych przepisów oraz próbować zupełnie nowych, dotąd nieznanych smaków.

Pomysłów nam nie brakuje, więc już za chwilę możecie spodziewać się nowych relacji z naszych poczynań.

Dziękuję Wszystkim, którzy zaglądają na mojego bloga. To naprawdę miłe uczucie wiedzieć, że nie piszę tylko sama dla siebie :)

Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia wkrótce !

Magduśka

środa, 7 sierpnia 2013

GRECKA FETA

Lato, lato, lato wszędzie... :) w związku z tym uznałam, że relacja z kolacji poświęconej kuchni greckiej będzie  jak najbardziej na czasie.

Hmm...kuchnia grecka! Absolutny klasyk wśród kuchni śródziemnomorskiej  Własnie w Grecji rozpoczęła się moja przygoda z gotowaniem, stąd darzę greckie specjały szczególnym sentymentem. Przez pewien czas mussaka była moim daniem popisowym :) przygotowywałam ją niemal co drugi dzień!

Zakładam, że każdy kojarzy sałatkę grecką i tzatziki i oczywiście jogurt grecki. Lecz oprócz tych pyszności kuchnia grecka to cały szereg ciekawych i różnorodnych dań i składników. Jesienią będzie można spróbować przyrządzić dolmades, czyli paszteciki w liściach winogron. Niezwykle interesującym składnikiem jest ciasto filo. Cienkie jak pergamin, niemal przezroczyste, można wykorzystywać je zarówno do słodkich jak i słonych wypieków.  

Spragnione słońca i wakacyjnego klimatu postanowiłyśmy poszukać go w kuchni, podjęłyśmy wyzwanie i zabrałyśmy się za przygotowanie tradycyjnego greckiego menu.


MENU

pierożki z ciasta filo
mussaka
sałatka grecka
tzatziki
uzo :)

PIEROŻKI Z CIASTA FILO ze szpinakiem i fetą (Spinakopita)

Muszę powiedzieć, że jestem naprawdę pod wrażeniem zdolności manualnych Dziewczyn. Jak ten świstak z reklamy zawijały i zawijały :)  Greckie pierożki z ciasta filo ze szpinakiem i fetą pochłonęły je bez reszty. Diewczyny tak się rozpędziły, że zrobiły podwójną porcje pierożków i trzeba było szybko wymyślić alternatywną wersję farszu...suszone pomidory i feta :) Owe delikatne pierożki zyskały sławę na naszej indyjskiej kolacji i są już naszym daniem sztandarowym :)

Składniki

1 opakowanie ciasta filo 

300 g greckiej fety

1 kg szpinaku mrożonego lub świeżego

2 łyżki posiekanej dymki lub cebuli
3 łyżki tartego parmezanu
kostka masła
pieprz świeżo mielony, gałka muszkatołowa (około 1 łyżeczki)
2 łyżki ziaren sezamu

Przygotowanie:
Na patelni rozpuszczamy tłuszcz, wrzucamy szpinak (jeśli używamy mrożonego koniecznie musi być odpowiednio wcześniej rozmrożony i odciśnięty z wody, gdy zdecydujemy się na szpinak świeży musimy go dokładnie opłukać z piasku, poodcinać grube łodyżki i pokroić na mniejsze kawałki). Szpinak chwilę podsmażamy (1-1,5 min.), ważne by na patelni nie zebrało się za dużo wody, bo wówczas będziemy mieli zupę zamiast farszu. Nadmiar wody możemy odlać. Do szpinaku dodajemy fetę pokrojoną w kostkę. Wszystko razem dosłownie chwilę mieszamy do czasu połączenia się składników. Nie musimy już solić, bo sama feta jest dość słona, dodajemy więc tylko pieprz i gałkę muszkatołową. farsz zestawiamy z ognia do ostygnięcia.5-6 cm

Trudno mi będzie pisać o technice zawijania pierożków, gdyż wstyd się przyznać, ale nie miałam z nimi nic wspólnego :) Dziewczyny same sprawnie przejęły ich produkcje. Mimo wszystko spróbuje pokrótce opisać jak powinno to wyglądać:
1. ciasto filo musi być dobrze rozmrożone (ja wyjęłam je chyba z 6 godzin wcześniej);
2. ciasto filo jest delikatne i szybko wysycha, więc kroimy arkusze na paski o szerokości około 6 cm i długości krótszego boku. Paski składamy razem i szczelnie zakrywamy by nie obeschły w czasie zawijania.  Wyjmujemy je z opakowania na bieżąco, po kilka sztuk.
3. Pojedynczy pasek smarujemy ciepłym masłem (można je roztopić w rondelku), możemy, przykleić do niego drugi pasek ciasta i również smarować masłem. Na dole paska układamy kulkę nadzienia i zwijamy pierożki w kształt trójkąta. Powinno powstać ok. 40 pierożków. Możemy posypać pierożki ziarnami sezamu. Na blasze do pieczenia układamy pojedynczą warstwę pierożków i smarujemy je z wierzchu masłem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C ok. 25 minut, aż będą złote i chrupiące.










MUSSAKA

Mussaka to zapiekanka warzywna z mięsnym farszem. Tradycyjnie przygotowuje się ją z mielonej jagnięciny, ale z wieprzowiną też jest pyszna. Polana kremowym, zapieczonym beszamelem to po prostu niebo w gębie. Warto też dodać, że nie jest trudna do przygotowania, a już niewielka jej ilość jest w stanie zaspokoić nawet największych głodomorów.




Składniki:
3 spore bakłażany, pokrojone w plastry
3 spore ziemniaki, pokrojone w cienkie plastry
4 łyżki oliwy + 4 dodatkowo
2 cebule, posiekane
500 g mielonej wieprzowiny
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
garść posiekanej natki pietruszki
1 puszka krojonych pomidorów

Sos Beszamelowy:
1 litr mleka (4 szklanki)
60 g masła (4 łyżki)
6 łyżek mąki
2 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
600 g startego twardego sera (opcjonalnie)


Przygotowanie:

1. Bakłażany myjemy i kroimy w plastry o grubości około 0,5 cm, może trochę grubsze. Bardzo ważnym krokiem jest obfite posolenie bakłażanów, gdyż sól wyciągnie z nich goryczkę. Odstawiamy je więc na przynajmniej 20 minut.
2. W tym czasie przygotowujemy farsz: na patelni rozgrzewamy tłuszcz i wrzucamy cebulę pokrojoną w kostkę, smażymy, aż się zeszkli. Dodajemy mięso, obsmażamy i doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pomidory i dusimy na małym ogniu dopóki sos nie odparuje. Ja lubię dodac do farszu około 1 łyżeczki gałki muszkatołowej oraz suszone zioła. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na bok.
3. Bakłażany odsączamy i przemywamy zimna woda, by pozbyć się nadmiaru soli, osuszamy papierowym ręcznikiem, żeby podczas smażenia nie pryskał tłuszcz. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy na nim bakłażany i obgotowane ziemniaki pokrojone w plastry.

W wersji light często pomijam ziemniaki i zastępuje je plasterkami cukinii. Ponadto do ich obsmażenia używam patelni grillowej co pozwala ograniczyć ilość tłuszczu. Smażę je wówczas do momentu, aż zmiękną i zyskają charakterystyczne prążki.

W żaroodpornym naczyniu układamy na spodzie warstwę ziemniaków, a w wersji light bakłażanów i cukinii. Następnie przykrywamy je warstwą mięsnego farszu, znowu warstwa bakłażanów i znowu mięsa i bakłażanów.

Ostatni etap to przygotowanie sosu beszamelowego: 

1. Do rondelka wkładamy masło i powoli rozpuszczamy je na małym ogniu.

2. Rozsypujemy mąkę na płynne masło i mieszamy, aż składniki się połączą. Pamiętajcie by nie przyrumieniać mąki. Od razu, gdy utworzy się jednolita masa, wlewamy część mleka. Cały czas podgrzewając na małym ogniu i mieszając energicznie trzepaczką. 

3. Powoli, porcjami, dolewamy mleko i mieszamy. Pod wpływem temperatury sos będzie gęstniał i nabierał aksamitnej konsystencji, znikną wszystkie ewentualne grudki. Gdy sos uzyska konsystencję gęstej śmietany doprawiamy go solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Możemy też dodać starty ser. Doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i od razu polewamy nim naszą mussakę.

Wstawiamy mussakę do rozgrzanego do 200°C piekarnika i pieczemy przez 90 minut.


SAŁATKA GRECKA

Sałatka grecka jest chyba jedną z najlepiej znanych, nie wiem czy na świecie, ale w Polsce z pewnością. Ma wiele zalet: jest zdrowa, chrupiąca, orzeźwiająca, świetnie smakuje i komponuje się z wieloma daniami. Wydawać by się mogło, że jest jeden sposób na jej przyrządzenie, ale już nawet podczas naszych zmagań okazało się, że każdy ma swoje metody. Piszę o tym dlatego, że ja reprezentuje grupę osób, które zakładają, że skórka warzyw i owoców jest jak najbardziej w porządku, znajduje się pod nią dużo witamin i nie ma sensu poświęcać czasu na jej obieranie. Jestem też zdania, że dość grubo pokrojone i nieobrane kawałki ogórka czy pomidorów lepiej wyglądają i fajnie chrupią. Okazało się jednak, że większość Dziewczyn znajduje się po drugiej stronie :) Rach, ciach i ogórki były obrane, pomidory sparzone, a wszystko elegancko pokrojone.

Uważam, że każdy powinien podchodzić do gotowania na luzie i niekoniecznie sztywno trzymać się przepisów i raczej zdawać się na swoje upodobania tak, aby przyrządzanie potraw i jedzenie było prawdziwą przyjemnością. Dlatego podane ilości warzyw są tylko orientacyjne, a sposób ich podania pozostawiam waszej inwencji twórczej.



Składniki:

1 główka sałaty lodowej
2 średnie ogórki
2-3 średnie pomidory
1 średnia czerwona cebula
1/2 szklanki czarnych oliwek
200 g sera feta
4 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżeczki suszonego oregano
sok z 1/2 cytryny
sól i pieprz

Sałatę, ogórki i pomidory kroimy na kawałki, cebulę w półplasterki i rozdzielamy poszczególne piórka. Dodajemy oliwki i ser feta pokruszony lub pokrojony w kostkę. Mieszamy osobno oliwę z oregano, sokiem z cytryny i doprawiamy solą i pieprzem. Polewamy sosem tuż przed podaniem.


Tzatziki

Tzatziki to słynny grecki sos idealnie komponujący się z daniami mięsnymi.


Składniki:

1 duży ogórek
1 kg jogurtu greckiego
mięta
½ łyżeczki białego pieprzu
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka wyciśniętego czosnku
1 łyżeczka oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka octu winnego

Przygotowanie:

Obieramy ogórka i trzemy go na tarce lub miksujemy, odciskamy sok, rozcieramy czosnek, szatkujemy miętę i mieszamy wszystko z jogurtem. Na koniec dodajemy sól i trochę soku z cytryny.



Życzę Wam smacznego 

Magduśka




Popularne posty